Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

e-geodeta.com»artykuly»Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza
Kiedy zaczynamy realizować swoje marzenia związane z posiadaniem własnego domu albo domku letniskowego nad jeziorem bądź w lesie nierzadko okazuje się, że niewiele mają one wspólnego  z rzeczywistością. Cały chaos związany w powstawaniem nieruchomości pomoże nam jednak przetrwać zaufany geodeta, jakiego efekty pracy nie tylko stanowią nieodzowny element uzyskania szeregu pozwoleń, lecz także są pomocne już w końcowym etapie realizacji inwestycji. Żadna bowiem budowa nie zostanie ukończona bez geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, czym ona jest i w jaki sposób się ją wykonuje.

Co to jest inwentaryzacja?


Zanim dowiemy się, czym jest powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna, warto określić co to jest inwentaryzacja w ogóle. Pojęcie to jest szeroko znane, jednakże kojarzy się nam z obowiązkiem okresowego zliczania danych składników majątkowych. Zatem przez inwentaryzację rozumiemy swoiste utrwalenie zastanego stanu faktycznego. Jakie znaczenie ma inwentaryzacja w geodezji? Czym jednak jest inwentaryzacja geodezyjna?

Inwentaryzacja geodezyjna


Po zakończeniu budowy kolejnym krokiem zbliżającym nas do zamieszkania w wymarzonym domu jest wykonanie inwentaryzacji powykonawczej. Jest to nic innego jak zebranie aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania danej działki poprzez wykonanie stosownych pomiarów geodezyjnych. Co więcej wykonuje się nią również wówczas, gdy dany projekt zakłada możliwość pojawienia się przemieszczeń bądź odkształceń lub gdy zgłoszone zostanie takie zapotrzebowanie ze strony zainteresowanego podmiotu. Rezultatem pracy geodety związanej z wykonaniem chociażby inwentaryzacji powykonawczej budynku jest powstanie dokumentacji geodezyjno-kartograficznej oraz operatu geodezyjnego.